Forum Nastolatki Strona Główna Nastolatki
Problemy nastolatek
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Miesiączka
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nastolatki Strona Główna -> Dojrzewanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Admin-Ice_Lady
Administrator



Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z domu xD

PostWysłany: Pią 16:35, 30 Cze 2006    Temat postu: Miesiączka

Rozpoczyna się w wieku 13 - 16 lat...
Chociaż w tych czasach szybciej z powodu chemii w jedzeniu, napojach itp, ktore przyspieszają ją.

Jak każda kobieta nie nawidze jej... pojawia się wtedy kiedy nie ma...

Ból brzucha, strach czy nie masz plamy na spodniach.. ehh koszmar...


Proszę o wypowiedzi


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Diancia
Zwykła nastolatka



Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z mrocznego końca świata

PostWysłany: Śro 20:14, 05 Lip 2006    Temat postu:

Ja dostalam miesiaczki w wieku 14 lat czyli przecietnie. Pamietam ze bardzo martwialam sie ze podczas okresu bede ograniczona. Problem tez stanowil dla mnie bol menstruacyjny. Na szczescie moje miesiaczki sa juz regularne a bol odczuwalam tylko raz. Wiem ze to troche dziwne ale jak zaloze tampon to czuje sie tak samo jakbym okresu wogole nie miala. Nie mam zadnych problemow. Czasem tylko jestem rozdrazniona ale to normalne.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rattle.
Problemowa nastolatka



Dołączył: 07 Lip 2006
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: A kogo to obchodzi...

PostWysłany: Pią 15:57, 07 Lip 2006    Temat postu:

Mały koncik zwierzeń?

Pierszy okres maiałm rok temu (12 lat).
Dostałam w swoje urodziny i nikomu nic nie powiedziałam.
Dopiero moja mama się na wakacjach skapnęła.
Była szczęśliwa i dostałam od niej prezent ( i za co to? xD)
Od tej pory stwierdziłam, że matki są dziwne.

Miesiączki od początku miałam regularnie ( jaksa inna jestem? ).
Trwają zawsze 5 dni.

Zawsze przy krwawieniach bolą mnie plecy i mięśnie.
Czasami nawet wymiotuję.
Nie lubie tych dni, ale cóż.

Takie, życie kobiety...

Mam pytanie:
Co myslicie o tamponach w 'moim wieku' ?
Troche się boję...
Ale bez tego sie nie obejde na wakacjach.
Poradzcie mim coś ;(

A tu coś (jak uzancie że głupie to usuńcie tego posta Wink )

Prawdy i mity o miesiączce

1.Czy podczas miesiączki nie można się kochać?

Nieprawda. Zależy to tylko od poglądów partnerów oraz ich upodobań estetycznych i seksualnych. Jednak należy w tym czasie szczególnie dbać o higienę, gdyż szyjka macicy jest otwarta i łatwiej wówczas o zakażenia. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo zarażenia się np. wirusem HIV, który roznosi się za pomocą krwi. Aby takich sytuacji uniknąć, możemy używać wówczas prezerwatyw.

2.Czy trzeba się wtedy inaczej odżywiać?

W zasadzie nie. Można jeść normalnie, gdyż ilość wypitych płynów i dieta przeważnie nie wpływają istotnie na ilość traconej krwi. Jeśli jednak podczas miesiączki występują problemy z trawieniem (wzdęcia, biegunki, zaparcia) czy też bóle głowy, lepiej spożywać lekko strawne potrawy zmniejszające dolegliwości tego typu. Dobrze też ograniczyć ilość płynów, szczególnie kawy, herbaty, coca coli. Aby poprawić sobie samopoczucie i nastrój, można się skusić na kawałek czekolady lub wypić kakao, gdyż zawierają magnez mający działanie uspokajające.

3.Czy można się wówczas kąpać?

Tak. Ale bardziej wskazany jest letni prysznic. Natomiast nie zaleca się kąpieli i długiego moczenia się w wannie. Szczególnie należy unikać gorącej wody, która może nasilić krwawienia. Na temat kąpieli w basenie zdania lekarzy są podzielone. Lepiej jednak nie pływać przez pierwsze 2-3 dni okresu. Jeżeli korzystamy z basenu, używajmy tamponów, które zabezpieczają wejście do pochwy. Po wyjściu z basenu tampon należy szybko zmienić.
Warto przy tym wspomnieć o konieczności dbania o higienę i podmywaniu się 2-3 razy dziennie, aby usunąć specyficzny zapach krwawień, a także florę bakteryjną, która szybko rozkłada krew i resztki złuszczającej się błony śluzowej wydalane przez organizm.

4.Czy kobieta od razu po porodzie zaczyna mieć miesiączki?

Nie. Jeżeli nie karmi dziecka piersią, okres powraca po około 8-12 tygodniach. Matki karmiące tylko piersią przez 6-8 miesięcy, a potem tylko dokarmiające mogą mieć okres po 14 miesiącach.

5.Czy podczas karmienia piersią, gdy nie ma menstruacji, można zajść w ciążę?

Tak. W okresie karmienia piersią miesiączka może w ogóle się nie pojawić. Gdy kobieta karmi dziecko piersią, w jej organizmie wytwarza się hormon - prolaktyna, który hamuje pracę przysadki mózgowej i jajników odpowiedzialnych za cykliczne pojawianie się miesięcznych krwawień. Jednocześnie wpływa on na wytwarzanie się pokarmu. Jednak mimo braku miesiączki istnieje możliwość zajścia w ciążę, dlatego też - jeżeli kobieta nie chce jeszcze mieć drugiego dziecka - należy w tym czasie stosować metody antykoncepcji (oprócz hormonalnych tabletek). Kobieta jest płodna na około 14 dni przed pierwszą miesiączką po porodzie.

6.Czy w czasie okresu może dojść do zapłodnienia?

Bardzo mało prawdopodobne, ale możliwe. Z badań na zwierzętach i ludziach wynika, że teoretycznie może tak się zdarzyć. Prawdopodobnie wtedy, gdy kobieta jest bardzo podniecona (przyspiesza to następne jajeczkowanie) albo wręcz przeciwnie - gdy została zgwałcona. U kobiet z krótszym cyklem (20-21 dni) owulacja, czyli jajeczkowanie, może wystąpić w 6.-7. dniu cyklu, a więc jeszcze w czasie krwawienia

7.Czy pigułki antykoncepcyjne powodują zaburzenia miesiączkowe?

Nie. Wręcz przeciwnie, powodują regularne krwawienia. Pigułki antykoncepcyjne mogą nawet zatrzeć patologiczne objawy wynikające z nieregularnego miesiączkowania i opóŮnić postawienie prawidłowej diagnozy. Dlatego też kobiety zażywające środki antykoncepcyjne powinny poddawać się kontrolnym badaniom ginekologicznym co 4-6 miesięcy.

8.Czy podczas miesiączki należy unikać środków przeciwbólowych?

Nie! Przed i podczas miesiączki kobieta nie musi cierpieć! Tuż przed menstruacją, gdy odczuwa bóle związane z napięciem przedmenstruacyjnym, a także podczas miesiączki (szczególnie na jej początku) może zażywać środki przeciwbólowe bez recepty, które złagodzą dolegliwości (np. bez recepty: Galospa, Mastodynon, Panadol, Ibuprofen, Ibuprom, Saridon). Przynoszą ulgę i pomagają normalnie funkcjonować. Nie należy jednak brać leków przeciwbólowych w nadmiarze, gdyż mają działanie objawowe. Gdy bóle są bardzo silne i trwają bardzo długo, trzeba zwrócić się do lekarza, aby stwierdził, jakie są przyczyny bolesnych miesiączek.

9.Czy początkowe menstruacje są nieregularne?

Tak. Pierwsze miesiączki mogą być nieregularne, gdyż często zdarzają się wówczas cykle bezowulacyjne (podczas cyklu komórka jajowa może się nie uwolnić). Normują się po upływie 1-1,5 roku. Na ogół uważa się to za stan fizjologiczny (normalny), ale mimo to należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

10.Czy pierwszy okres musi być bolesny?

Nie musi, ale czasami tak się zdarza. Pierwsze miesiączki mogą być bolesne z powodu zaburzeń czynnościowych. Bolesność menstruacyjnych krwawień może być także skutkiem zmian anatomicznych w obrębie dróg rodnych. Są to wskazania do konsultacji lekarskiej oraz specjalistycznych badań laboratoryjnych (w tym hormonalnych).

11.Co lepiej stosować: tampony czy podpaski? Czy tamponów należy unikać?

Nie. Ale to zależy od upodobań. Przy bardzo obfitych miesiączkach lekarze raczej radzą podpaski (zazwyczaj potrzeba 5 podpasek w ciągu doby). Tampony mogą być używane przez bardzo krótki czas i powinny być często wymieniane. Mogą być one szczególnie przydatne podczas wyjazdów lub kąpieli w basenie. Zarówno przy bardzo obfitych, jak i bardzo skąpych krwawieniach tamponów nie poleca się, gdyż zbytnio wysuszają naturalną wydzielinę w pochwie, która ma bakteriobójcze i ochronne zadanie.

12.Czy dziewice nie mogą używać tamponów?

Nieprawda. Mogą, powinny jednak wybrać rozmiar mini. Błona dziewicza jest rozciągliwa, a poza tym ma otwór, przez który można włożyć mały tampon, który zatrzymuje krwawienia.

13.Czy brak miesiączki zawsze oznacza ciążę?

Nie. U dziewcząt najczęstszym powodem zatrzymania miesiączki jest gwałtowne odchudzanie (szczególnie anoreksja), a także zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne. Brak okresu może być spowodowany przez stres, dużą nadwagę, niedoczynność i nadczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne, zmianę klimatu, odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, cukrzycę, a także leki (m.in. środki psychotropowe).
Zaburzenia krwawień miesiączkowych niekiedy świadczą o poważnych schorzeniach. Mogą bowiem wystąpić krwawienia z dróg rodnych nie związane z cyklem menstruacyjnym, np. spowodowane schorzeniami nowotworowymi (rakiem szyjki macicy czy pochwy). Dlatego też wszystkie zaburzenia miesiączkowe powinny skłaniać kobietę do wizyty u ginekologa.

14.Czy tuż przed i podczas miesiączki nie należy piec ciasta, kisić ogórków ani kapusty?

Nieprawda. Skąd ten przesąd? Być może mówi się tak dlatego, gdyż w tym okresie kobiety z powodu przemian hormonalnych są bardziej niespokojne, rozdrażnione, nie mają cierpliwości albo są apatyczne, osowiałe i mogą mieć trudności ze skupieniem uwagi. Wystarczy wówczas wziąć środki przeciwbólowe i uspokajające, skupić się na kiszeniu lub pieczeniu, a ciasto, ogórki i kapusta na pewno będą smaczne!

15.Czy podczas okresu lepiej nie chodzić do fryzjera i robić trwałej, bo fryzura nie będzie się trzymać?

Może tak się zdarzyć. Fryzjerki twierdzą, że należy zaczekać z trwałą, aż miesiączka się skończy. Dlaczego? Być może dlatego, że gruczoły znajdujące się w skórze głowy wydzielają więcej łoju, a poza tym włosy są matowe i wyglądają mniej korzystnie. Prawdopodobnie ulegają wówczas takim przemianom biochemicznym, że trudno położyć farbę, ładnie uczesać fryzurę, a skręt trzyma się krócej. A być może z powodu gorszego samopoczucia kobiety i jej obniżonej samooceny w tym czasie... Lepiej też nie robić trwałej tuż przed miesiączką, gdyż prawdopobnie zwiększony poziom progesteronu (jednego z żeńskich hormonów) powoduje, że włosy kręcą się z trudnością.

16.Czy można chodzić wówczas do dentysty i wyrywać zęby?

Można. Należy leczyć zęby bez względu na miesiączkę. Warto jednak pamiętać o tym, że mamy wówczas zwiększoną wrażliwość na ból. Poza tym z wyrywaniem - o ile to możliwe - lepiej poczekać. Po miesiączce krwawienie po wyrwanym zębie będzie mniejsze i rana szybciej się zagoi.

17.Czy nie wolno uprawiać wówczas sportu?

Nieprawda. Można uprawiać wszystkie dyscypliny sportu. Jednak często kobieta źle się wówczas czuje, dlatego też lepiej zbytnio się nie forsować i wykonywać lżejsze ćwiczenia. Poza tym duży wysiłek fizyczny może nasilić krwawienia.

"Bolesne okresy"

Podczas miesiączki mam tak silne bóle, że ciągle muszę łykać tabletki. Moja mama twierdzi, że uzależniłam się od środków przeciwbólowych. Czy ma rację? Agata, 16 lat


Od redakcji

Regularnie zażywając środki przeciwbólowe, rzeczywiście można się od nich uzależnić. Ale, jeśli łykasz takie pigułki tylko podczas okresu, uzależnienie jest mało prawdopodobne. Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie przekraczać dawek podanych w ulotce dołączonej do leku. Jeśli podczas okresu cierpisz tak bardzo, że pigułki ci nie pomagają, sięgnij po specjalistyczne leki, np. no-spa.

Działa ona rozkurczowo na mięśnie gładkie narządów wewnętrznych, odpowiedzialne za bolesne skurcze miesiączkowe. Lek ten likwiduje nie tyle ból, co jego przyczynę (skurcz mięśni) i nie podrażnia przy tym żołądka. Jest dostępny bez recepty w każdej aptece. Jeśli podczas miesiączki zawsze cierpisz na silne bóle, powinnaś też koniecznie pójść do ginekologa.


"Tamponowe ABC"

Od niedawna zaczęłam miesiączkować. Chciałabym używać tamponów, ale nic o nich nie wiem: jakie mają rozmiary, czy są bezpieczne, czy nie przepuszczają krwi? Boję się, że tampon przemoknie. Chciałabym też wiedzieć, czy podczas miesiączki mogę pływać w basenie, jeśli założę tampon?

Od redakcji

Tampony są zrobione z miękkiego włókna wchłaniającego krew miesiączkową. Decyzja czy używać podpasek, czy tamponów jest kwestią upodobań. W sprzedaży są tampony o różnej chłonności: Normal - na małe krwawienia, Super - na średnie, Super Plus - na duże, Ultra - na bardzo obfite i Comfort - na ostatnie dni miesiączki. Różne są też ich wielkości. Tampon wsuwa się do pochwy palcami lub za pomocą specjalnego aplikatora. Dobrze jest zwilżyć koniec tamponu śliną - wówczas łatwiej go włożyć.

Gdy znajdzie się już na miejscu, dopasowuje się do ścianek pochwy. Mięśnie utrzymują go wewnątrz. Na zewnątrz wystaje tylko cienki sznurek, który służy do usuwania tamponu. Stosowanie tamponów jest bezpieczne jeśli zmieniamy je co 3-4 godziny (wtedy nie przemokną). Krew jest idealną pożywką dla bakterii. Gdy tampon pozostaje w pochwie zbyt długo, bakterie mnożą się w takiej ilości, że możliwa jest infekcja. Tamponów lepiej nie używać na noc, ale śmiało można z nimi pływać w basenie.


"Pierwsza miesiączka - fakty"

Wystąpienie okresu jest wynikiem bardzo skomplikowanego procesu: cyklu miesiączkowego. Okres pojawia się po raz pierwszy, kiedy jajnik jest już w stanie produkować w dostatecznej ilości hormony, które przyczyniają się do wzrostu błony śluzowej wyścielającej jamę macicy. Wydzielanie się hormonów jajnikowych zależy od przysadki mózgowej. A więc w sposób schematyczny można powiedzieć, że mechanizm kierujący znajduje się w gruczole, który nazywa się przysadką mózgową. Przysadka mózgowa otrzymuje polecenie z podwzgórza, części mózgu niezmiernie czułej na poziom wydzielanych przez jajnik hormonów. W odpowiedzi na impulsy, przysadka mózgowa wydziela z kolei hormony przysadkowe, gonatropiny, które przedostając się do krwi, przekazują polecenie jajnikom, które wydzielają estrogeny i progesteron. Hormony te są prawdziwymi posłańcami, dzięki którym zachodzi wymiana informacji pomiędzy przysadką mózgową, jajnikiem i błoną śluzową macicy.

"Pierwsza miesiączka" - cykl

Miesiączka występuje w cyklicznym rytmie, wynoszącym około 28 dni Najpierw spójrzmy, co się dzieje z jajnikiem w czasie cyklu. Nowy cykl rozpoczyna się z każdym pojawieniem się miesiączki. Na powierzchni jajnika rozwija się pęcherzyk jajnikowy. Pod wpływem hormonów przysadki mózgowej staje się on coraz większy. Można go dostrzec na jajniku gołym okiem, ponieważ osiąga wielkość orzecha laskowego (24mm). Kiedy osiągnie odpowiednią wielkość, wówczas pęka, uwalniając komórkę jajową. Po czym komórka jajowa, jeszcze niewidoczna gołym okiem, wchłonięta zostaje przez bańkę jajowodu i podąża na spotkanie z plemnikiem, jeśli dostał się on do trzeciej zewnętrznej części jajowodu, gdzie odbywa się zapłodnienie. Niezapłodniona komórka jajowa znika. A pęcherzyk jajnikowy, który dojrzał i pękł pod wpływem hormonu przysadki mózgowej przyspieszającego jego dojrzewanie, zmienia się w ciałko żółte, które bierze swą nazwę od koloru i która wydziela progesteron przygotowujący błonę śluzową na ewentualne zagnieżdżenie się jaja płodowego. W przypadku zapłodnienia jajo przesyła sygnał do jajnika i ciałko żółte w dalszym ciągu produkuje progesteron, który będzie potrzebny w czasie ciąży, przekształca się w ciałko żółte ciążowe Jeśli zapłodnienia nie było, ciałko żółte znika. Nagły spadek poziomu hormonów jajnikowych pociąga za sobą martwię wierzchniej części błony śluzowej macicy, która zostaje złuszczona i wydalona razem z krwią. To jest właśnie miesiączka. Pozostaje nadal tajemnicą, dlaczego ciałko żółte nie utrzymuje się dłużej jak 13, 14 dni, jeśli nie doszło do zapłodnienia. A ponieważ pęcherzyk jajnikowy potrzebuje około dwóch tygodni, żeby dojrzeć, dlatego cały cykl trwa mniej więcej 4 tygodnie

"Dlaczego istnieją dłuższe i krótsze cykle miesiączkowe? "

Całość zjawisk zachodzących podczas cyklu miesiączkowego jest niezmiernie złożona, stąd można zrozumieć częste zaburzenia miesiączki. Druga faza cyklu lub faza post-owulacyjna nie przekracza nigdy 13 dni (z wyjątkiem ciąży), podczas gdy faza pierwsza, przedowulacyjna, jest bardzo zmienna. Jeśli cykl przekracza 28 dni, to zawsze ta pierwsza faza się do tego przyczynia. Jedynie poprzez codzienne dopochwowe mierzenie temperatury można się zorientować, ile trwa każda faza. Podczas pierwszej fazy cyklu temperatura nie przekracza 36,6 stopni, a w drugiej fazie, pod wpływem progesteronu, przekracza 37,2 stopni. Tę fazę nazywa się również fazą wydzielniczą cyklu.

"Czy od momentu pojawienia się pierwszej miesiączki, dziewczyna może zajść w ciążę?"

Wiadomo, iż mechanizm jajeczkowania jest bardzo skomplikowany i bardzo często potrzebuje on trochę czasu, aby się całkowicie wyregulować. I tak najczęściej, ale nie zawsze, cykle miesiączkowe odbywają się bez jajeczkowania przez pierwsze dwa lata po wystąpieniu pierwszej miesiączki.
A wiadomo, że nie może być zapłodnienia bez owulacji. Kiedy podczas cyklu występuje jajeczkowanie, ciąża staje się możliwa. Znaczy to, że jest możliwe zajście w ciążę już przy pierwszej miesiączce, jeśli - wyjątkowo - miało miejsce jajeczkowanie.

"Ile czasu trwa jajeczkowanie?"

W odróżnieniu od mężczyzny, który podczas każdego stosunku płciowego wyzwala podczas wytrysku około 350 milionów plemników i każdy z nich może doprowadzić do zapłodnienia, kobieta ma normalnie tylko jedno jajeczkowanie w miesiącu, a możliwość zapłodnienia, które odbywa się w trzeciej zewnętrznej części jajowodu, trwa bardzo krótko - zazwyczaj kilka godzin. Niestety, nie można dokładnie ustalić tego krótkiego okresu. Jest to przyczyną trudności w ustaleniu metod zapobiegania ciąży, takich, które pozwalają na uniknięcie zapłodnienia.

"Przez ile dni kobieta jest płodna? "

Ponieważ data jajeczkowania jest różna u każdej kobiety i zależy od jej cyklu, trudno, więc z góry przewidzieć okres płodny. Wiadomo tylko, że jeśli ciałko żółte zostało utworzone, wówczas nie może dojść do zapłodnienia. To założenie stało się podstawą metody polegającej na mierzeniu ciepłoty ciała, która pozwala stwierdzić, podczas każdego cyklu, nie to, kiedy zachodzi jajeczkowanie, ale czy okres płodny się zakończył, czy też nie. Ten okres trwa mniej więcej od 18 dnia normalnego cyklu.

"Czy może być kilka owulacji w cyklu? "

Przy prawidłowych procesach fizjologicznych w miesiącu dojrzewa tylko jeden pęcherzyk jajnikowy. Wiele pęcherzyków jajnikowych zaczęło dojrzewać, ale oprócz tego jednego inne przerwały dojrzewanie. Wyjątkowo tylko dwa pęcherzyki na raz mogą osiągnąć całkowitą dojrzałość i wtedy w razie ciąży urodzą się bliźniaki dwujajowe. To oznacza, że od trzeciego dnia podniesionej temperatury do pojawienia się miesiączki, istnieje okres niepłodności, który nie przekracza 10 dni, ponieważ należy czekać trzy dni, aby być pewnym, że temperatura rzeczywiście się podniosła.

"Czy można mieć miesiączkę dwa razy w miesiącu? "

Ponieważ miesiączka jest konsekwencją spadku poziomu hormonów pod koniec cyklu, można powiedzieć, że każde poważne zachwianie równowagi hormonalne pociąga za sobą krwawienie. Ale takie krwawienie nie oznacza, że jest to miesiączka, gdyż pojawia się nieregularnie.

"Wpływ klimatu na pojawianie się miesiączki"

Przysadka mózgowa i podwzgórze, które są ze sobą mocno powiązane, zwłaszcza u ludzi młodych, reagują na wszelkie emocje. Dlatego datę miesiączki może przesunąć klimat, a także wyjazd na wczasy, zmiana zawodu.

"Dlaczego miesiączka jest bolesna?"

To nie jest regułą. Najczęściej miesiączka jest bezbolesna. Ale rzeczywiście zdarza się, że jest bolesna albo od początku, albo dopiero po jakimś czasie. Bóle mogą mieć różne przyczyny. Narządy płciowe są niezmiernie wrażliwe. Krwawieniom miesiączkowym towarzyszy wytwarzanie się prostaglandyn, które mogą być przyczyną mocnych skurczów macicy i mdłości. Obecnie istnieją lekarstwa, które hamują działanie prostaglandyn nie powodując skutków ubocznych i które bez wahania można stosować podczas bolesnych miesiączek

"Czy istnieje sposób, aby wstrzymać okres na jakiś czas, na przykład z powodu imprezy sportowej? "

Jeśli boimy się, że miesiączka wystąpi akurat podczas jakiegoś egzaminu lub imprezy sportowej, można przesunąć jej datę zażywając gestageny lub leki antykoncepcyjne. Miesiączka zostanie wstrzymana, dopóki będziemy zażywać ten lek. Należy to robić pod konsultacją lekarza.

"Dlaczego miesiączka zanika w pewnym wieku?"

Dlatego, że starzejący się jajnik nie jest w stanie przekształcać podstawowych pęcherzyków jajnikowych, jakie jeszcze zawiera, na dojrzałe. Przysadka mózgowa, chcąc pobudzić jajnik do działania, zaczyna wytwarzać nadmierną ilość FSH. Ta utrata równowagi jest pośrednio przyczyną "uderzeń gorąca", na jakie skarżą się kobiety, które przechodzą ten okres. Ustąpienie cyklu miesiączkowego występuje jedynie u ludzi. Wszystkie inne gatunki mają miesiączki do końca życia.




Tylko prosze się nie smiać xDDD
Mam nadzieję, że wam się przyda (w przyszłości xD)!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Free
Nastolatka bez problemów



Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 51
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: tam, gdzie robi się puzle. Czyli nie wiadomo gdzie, nie wiadomo jak. Tak upływa moj czas.

PostWysłany: Pią 16:27, 07 Lip 2006    Temat postu:

ratlle jaki ci prezent mama sprezentowala?

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Free dnia Wto 19:47, 08 Kwi 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rattle.
Problemowa nastolatka



Dołączył: 07 Lip 2006
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: A kogo to obchodzi...

PostWysłany: Pią 19:33, 07 Lip 2006    Temat postu:

Mi kupiła nową gitarkę Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adminkiss
Administrator



Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 68
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z miejsca gdzie zawsze słoneczko dla mnie świeci xD

PostWysłany: Sob 8:43, 08 Lip 2006    Temat postu:

Ja mam od zeszłego roku (12 lat), boli mnie brzuch i tez mam regularną miesiączkę. Niestety trwa 8 dni :/ i mam zawsze pod koniec miesiąca.

Rattle - tampony w naszym wieku to nie najlepszy pomysł, ponieważ pytałam się o to mamy i powiedziała, że od tego można mieć otarcia i potem w wieku 16 lat będzies miała zabiegi tego miejsca Wink. Poza tym tampon zatrzymuje wilgoć w śreodku, co może dla nas być dosyć niebezpieczne.
Zastanów się, nad tym, a zrobisz jak chcesz...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Admin-Ice_Lady
Administrator



Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 49
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Z domu xD

PostWysłany: Sob 12:27, 08 Lip 2006    Temat postu:

Adminkiss - Wkażdym wieku można mieć otarcia od tamponów.
Poprostu trzeba je używać z umiarem i dokładnie wkładać.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rudzia
Zwykła nastolatka



Dołączył: 11 Cze 2006
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 17:01, 10 Lip 2006    Temat postu:

Tampony są dobre, sama ich używam na zmianę z podpaskami i nie uważam że wiek stawia jakieś ograniczenia. Na początku jest to trochę dziwne uczucie, ale idzie się przyzwyczaić Smile I najważniejsze-tampony nalezy zmieniać regularnie, ponieważ może dojść do wstrząsu toksycznego. No i jakieś 2 dni przed końcem okresu używać podpasek, aby organizm mógł wydalić na zewnątrz całą złuszczoną błonę itd.!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alex Jonhson:*
Zwykła nastolatka



Dołączył: 14 Cze 2006
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5
Skąd: tu i tam:*

PostWysłany: Śro 23:03, 12 Lip 2006    Temat postu:

Ja mam okres od...tak szczerze to niewiem(długo):/Mam regularną miesiączkę.Nie urzywam tamponów tylko podpasek Naturella<ha>.Nienawidze jej! Czasami mam bule menstruacyjne(ciekawe czy dobrze napisałam??)Boli brzuch i mam zawsze zły humor:/.
ThE EnD


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Immortal
Problemowa nastolatka



Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 1/5

PostWysłany: Pon 12:14, 17 Lip 2006    Temat postu:

Hm...
ja mam dosc dlugo, ale nie regularnie.
reszte napisze potem bo pisze 1 reka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dziurka01
Gość






PostWysłany: Nie 16:16, 15 Paź 2006    Temat postu:

korcze ja mam13 lat i nie mam okresu czy jestesm jakas nie tak??
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pon 20:23, 23 Paź 2006    Temat postu:

wejdzcie na [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ania
Gość






PostWysłany: Nie 21:43, 10 Gru 2006    Temat postu:

wy to macie szczęście niektóre nie macie okresu ja dostałam w wieku 11 lat czyli w tym roku 2 dni po urodzinkach i co najlepsze dostałam w szkole na informatyce !!! zazdroszczę wam ze nie macie tego gówna!!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Asia94
Gość






PostWysłany: Sob 22:49, 10 Lut 2007    Temat postu:

czesc wam.. jestem asia mam 12 lat nie mam miesiączki lae szczeze chce ja miec:P bo to w miare fajne.... ale...mam pytanie wyjedzam na wakacje i wtedy ...mog edostac okres a tam jest basen (boski) i czy moge pływac miejąc okres?? a moze załozyc podpaski albo...tampony?? odpiszcie wszystkoooooooooooo
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
moniczka laseczka
Gość






PostWysłany: Nie 19:42, 18 Lut 2007    Temat postu:

mam teras okres i bardzo mi żel bo niecierpie miesiączkowac to dlamnie koloapot to ważn sprawa :-) dowidzenia kto mi odpowie
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Nastolatki Strona Główna -> Dojrzewanie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin